Jak vybrat kvalitní koberec

Koberce jsou velice oblíbené podlahové krytiny, protože snadno vytvářejí útulnou a příjemnou atmosféru ve vašem bydlení. Koberce jsou jednoduché na údržbu, nejsou tolik nákladné jako jiné druhy podlahových krytin, snadno se instalují a svým vzhledem jsou dostatečně univerzální, že pak díky vhodně zvolenému dekoru naleznou své uplatnění v každé místnosti.

Loft-Living-Room

Jedná se o krytinu, která je nejlepší volbou pro ty, kteří dávají přednost teplému a útulnému pocitu od nohou a zároveň vyžadují dostatečnou zvukovou izolaci.

Nicméně na trhu je dostupné obrovské množství kobercových typů a stylů. Proto vám tento článek poradí, jak vybrat kvalitní koberec, který bude splňovat všechny vaše požadavky a nároky na něj, a zároveň bude ladit v konkrétním pokoji.

Při výběru se zaměřte na podstatné

Při výběru koberce je nutností, aby si každý člověk uvědomil, které aspekty a parametry hrají u koberců důležitou roli. Díky tomuto uvědomění pro vás bude výběr snadnější. Kromě materiálu se jedná dále o:

Trvanlivost koberce

Asi nejdůležitějším aspektem u koberce je jeho trvanlivost. Ta přímo souvisí s:

  • tloušťkou nebo hustotou koberce
  • z jakého materiálu jsou vlákna
  • jakým způsobem je koberec konstruován

Hustota a výška vlasu

Životnost koberce určuje hustota a výška jeho vlasů. Obecně lze říci, že čím blíže jsou vlákna koberce u sebe, tím je koberec hustější, odolnější a méně měkčí. Při výběru se tedy budete muset rozhodnout, zda dáte přednost dlouhodobé kvalitně nebo měkkosti koberce.

S výškou vlasu je tomu u koberců přesně naopak. Čím nižší je jeho vlas, tím je méně náročnější na jeho údržbu.

Materiál koberce

Na celkovou trvanlivost má vliv samozřejmě také materiál, ze kterého je koberec vyroben. V dnešní době je na trhu opravdu velké množství koberců, které jsou vyrobené z přírodních nebo umělých materiálů. K dostání jsou rovněž koberce kombinující přírodní a syntetické prvky.

Koberce z přírodních vláken

Přírodní koberce se vyrábějí z vlny, bavlny a hedvábí. Při porovnání se syntetickými koberci jsou ty přírodní méně odolné a náročnější na údržbu. Na druhou stranu jsou však velice oblíbené, neboť poskytují přirozený vzhled. Nejkvalitnějším přírodním materiálem je vlna, která disponuje dlouhou životností a je velice příjemná na dotek.

sofa-184551_1280

Koberce ze syntetických materiálů

Syntetické koberce neboli koberce z umělých vláken jsou vyráběny hlavně z polyamidu, polypropylenu, polyesteru a polyakrylu. Všechny syntetické koberce mají dlouhou životnost a vysokou odolnost, a tak je lze použít i do prostor s vyšší zatížeností (např. do chodeb, hal, kanceláří a do dalších komerčních a zatěžovaných prostor).

Cena za koberec

Velice podstatná je při výběru cena koberce. Tu byste si měli stanovit na začátku ještě před vybíráním koberce. Cena je ve většině případů spjata s kvalitou koberce, avšak není tomu tak vždy. Pokud si nemůžete dovolit investovat příliš vysoké peníze do kvalitního koberce, doporučujeme vybírat levné koberce v akci, které se vyprodávají nebo pocházejí ze starších koberců. Tak pořídíte kvalitní koberec, který nebude stát tolik jako nejnovější modely na trhu.

Ať už vybíráte dětské koberce, nebo koberce do ostatních místností, vždy berte v potaz výše uvedené rady, které vás částečně nasměrují, abyste vybrali ten pravý. Pokud si však nevíte rady s výběrem, doporučujeme se obrátit na odborníka, který zohlední nejen vzhled do konkrétní místnosti, ale také jeho praktičnost a využitelnost.