7 pravidel pro malý byt

Nároky na životní prostor máme každý různé. My vám ukážeme, že ani malých bytů se nemusíte bát. Stačí myslet na pár základních pravidel.


Foto: Adlo.cz

  1. Optimalizace počtu věcí
    Ujasněte si, co v bytě opravdu potřebujete. Někdy shromažďujeme zbytečně staré nebo nepoužívané věci třeba jen z nostalgie či zvyku. Zbavte se tedy všeho zbytečného a buďte přísní.
  2. Pořádek dělá prostor
    Dostatek chytrých úložných prostor, kam schováte většinu věcí, je základ. Pokud počet věcí snížíte podle 1. pravidla, pak si promyslete, jak často používáte to, co jste si nechali. Cílem je nechávat na očích jen minimum věcí, které opravdu denně užíváte. Uklizený byt je totiž útulný, působí větším dojmem a splňuje taky základní předpoklad správného proudění energií podle Feng Shui.

  3. Foto: Ikea.cz

  4. Méně nábytku a na míru
    Volte spíše menší a účelné kusy nábytku, které nebudou vytvářet pocit stísněnosti. Třeba místo pohovky pořiďte dvě křesla, která budou buď rozkládací (nocleh pro návštěvu) nebo budou mít úložný prostor. Zaměřte se na mobilní a multifunkční nábytek nebo rovnou řešení na míru, aby byl každý centimetr využit chytře. Pozor na masivní nábytek, dávejte přednost čistým liniím a subtilní stavbě.
  5. Oddělení obytných zón
    Rozdělujte prostor podle různých aktivit na spací, relaxační, pracovní, kuchyňský apod. Podle toho si vytvářejte takové pokoje v pokoji, případně dejte jednomu prostoru více funkcí, např. relaxační gauč se na noc změní v útulnou spací část (pozor, vybírejte si rozkládací gauče s matrací pro každodenní spaní). Pokud máte k dispozici jen jednu místnost, pak oddělte spací část zástěnou, skříní nebo jen na noc paravánem od ostatních prostor. Kuchyni můžete oddělit třeba pultem, který bude rovnou sloužit jako jídelní prostor.

  6. Foto: Ikea.cz

  7. Vertikální i horizontální využití prostoru
    Uvědomte si, že máte kromě podlahy k dispozici taky čtyři stěny a strop, a využijte je. Můžete si třeba pořídit spací patro a v prostoru pod ním udělat pracovnu, šatnu nebo relaxační zónu. Pod strop můžete zavěsit kola nebo světlou polici na knihy, která bude kolem celého pokoje. V kuchyni pak můžete prostor mezi horními otevřenými skříňkami a stropem využít pro nadstavbu s plnými dvířky v bílé barvě nebo barvě výmalby, čímž se stane téměř neviditelnou. Stále se však vyhýbejte masivním nebo výrazným kouskům, které budou poutat pozornost a prostor opticky zahlcovat.
  8. Sjednocení barev a materiálů
    Omezte počet barev a použitých materiálů na minimum a volte světlé, neutrální odstíny pro zajištění vzdušnosti. Všude stejná podlaha sjednotí prostor, volte ji ideálně tmavší než stěny a strop pak nechte nejsvětlejší. Raději zapomeňte na tapety a výrazné barvy, které poutají pozornost a opticky zmenšují prostor. Naopak důkladně vybírejte dveře – světlo nechají proudit prosklené dveře, místo ušetří posuvné a sjednocení s materiálem a barvami interiéru umožní kvalitní dveře na míru, ty vstupní ideálně bezpečnostní. Klíčové je pak světlo, a to jak přístup denního světla, více zdrojů umělého osvětlení i zrcadlo pro podporu jeho proudění.

  9. Foto: Ikea.cz

  10. Pozor na elektroniku a spotřebiče
    Tady dbejte na vzhled a případnou rušivost. Nevybírejte si velké, těžké a tmavé kusy. Například u televize dejte přednost tenčím modelům a úhlopříčce podle vzdálenosti pohovky od TV, abyste neměli zbytečně naddimenzovaný model přes půl stěny. Pokud spíte v místnosti, kde je i kuchyňský kout, pak dobře vybírejte spotřebiče. Dávejte si pozor na jejich hlučnost i případně vydávané světlo a rušivé blikající nebo výrazné kontrolky.