Na co u sekačky často zapomínáme

Sekačky2
Foto: mountfield.cz

Sběrný koš sekaček

Jde o standardní doplněk pro sekačku. Jeho úkolem je zvýšit komfort sečení, díky tomu, že nemusíte po skončení hrabat posečenou trávu. Velikost koše u jednotlivých modelů sekaček bývá většinou dostatečná, ale občas se dá narazit na sekačky, kde je koš absurdně malý. Pokud se staráte o velké plochy, volte raději zahradní traktor.

Zkušenost: přesto, že koš je běžná součást sekačky, tak se i tak raději informujte u prodejce, zda je to opravdu tak. Někdy se stane, že cena sekačky je nižší než u ostatních prodejců a až po rozbalení doma zjistíte, že koš není součástí balení.

Pojezd pro sekačku. Je to dobrá věc či zbytečnost?

Jde o prospěšný doplněk, který najdete u benzínových modelů sekaček, zejména u bubnových sekaček. Není to nic komplikované – v podstatě vám motor sekačky pomáhá pohánět kolečka sekačky, aby se vám se sekačkou snadněji manipulovalo. Pojezd může být situován na zadních ale i předních kolech, modernější modely dokonce dokážou upravovat rychlost.

Zda se vám vyplatí, říkáme ano. Na rovinách byste se bez něj možná i obešli, jenže motorové sekačky mají docela slušnou hmotnost. A jistě oceníte, že když tuto možnost pomoci při sečení ukážete manželce, tak se nebude bát chytit sekačky i ona.

Při sečení bez pojezdu zvolte sekačku alespoň s výkonem 3,5 HP, aby se vám nezadýchala při každém přerostlého stéble. Na sečení s pojezdem preferujte silnější sekačku, ideálně okolo 4 – 4,5 HP nebo i více.

Sekání i mulčování

Mulčování je funkce, při níž sekačka odstřihne pouze nejsvrchnější část stébla a zůstatek roste dál. Dělá se to proto, že tato vrchní část obsahuje důležité živiny, které obohacují trávník.

Mulčuje se tráva nejvíce do výšky 10 cm, kdy se bez sběrného koše stříhá jedna třetina výšky trávníku (z 9 cm se odstřihnou 3 cm a podobně). Posekaná tráva se nesbírá ani nehrabe, ale nechává se na trávníku s důrazem na její rovnoměrné rozložení.

Údržba sekačky

Je třeba říci, že elektrickou sekačku vyčistíte o něco lehčeji díky její nízké hmotnosti (lepší manipulovatelnost). Na druhé straně musíte mít dostatečně dlouhé kabely, abyste ji mohli zprovoznit. Po každém sečení by se měl očistit spodek sekačky a také nože (platí to stejně pro všechny modely sekaček). Elektrické sekačky musíte před čištěním nejdříve odpojit z elektrické sítě!

Čištění motorové sekačky může být složitější proces, ale zas to není nic světoborného. Kromě toho postačí nalévat benzín, případně zkontrolovat olej, filtry a ostrost nožů.