Jak snížit náklady na vytápění

Každou zimu se děsíte, kolik zase protopíte peněz? Pravděpodobně si říkáte, proč toto téma řešíme při aktuálním ročním období, ale nyní je pravý čas pro řešení. Přinášíme vám jednoduché rady, jak snadno ušetřit za topení a zároveň zkrášlit interiér vašeho bydlení. Podle statistik padne 85 procent nákladů na bydlení právě na energie a topení. Vyzkoušejte s námi něco ušetřit!

jak snížit náklady na bydleníZdroj: zillow.com, Betty Wasserman

Okna

Velkým problémem jsou stará okna. Lidé konečně pochopili, že plastová okna jsou rozumnou investicí, která se skutečně vyplatí. Ještě dnes se ale setkáme s domy, které neprošly revitalizací. Majitelé si často stěžují na velký únik tepla právě přes nekvalitní a špatně těsnící okna. Nejjednodušší způsob, jak se dá ovlivnit spotřeba energie, je výměna oken. S novými okny vám pomůže firma Profiplast, která se specializuje na plastová okna. Velkým problémem mohou být rovněž spáry v oknech, přes které uniká teplo. Snadnou pomocí vám přinese montážní pěna, s níž vyplňte spáry mezi vnějším rámem okna a zdí anebo nedoléhajícím okenním křídlem. Jednoduchou radou je také zatahování žaluzií a rolet, které působí jako bariéra a udrží teplo uvnitř.  Nicméně, výměna oken patří k základnímu a prvotnímu řešení, které vede k velké úspoře energie.

Topení

Jestli si myslíte, že topení po celý den zajistí dostatek tepla v místnosti, pletete se. Nepřetápějte zbytečně pokoje, jako je ložnice nebo koupelna. Spát při dvaceti pěti stupních přece není vůbec zdravé! Pro lepší regulaci teploty si pořiďte termostatické hlavice, které vás vyjdou asi na pět set korun, ale ušetří několikanásobně více peněz za energii. Radiátory zbavte veškerých ozdobných krytů a také odsuňte nábytek, aby nedocházelo k zbytečné bariéře proudění tepla. Oceníte reflexní folie za radiátor, které mají za úkol snižování tepelných ztrát způsobené přestupem tepla do stěn. Vsadit můžete také na termoizolační folie, které se díky neviditelné pokovené vrstvě lepí přímo na sklo a odrážejí teplo zpět do místnosti.

Dveře

Netěsnící dveře mohou nadělat stejnou neplechu jako špatná okna. Zavírejte dveře, ušetříte tím spoustu tepla, které zbytečně utíká do předsíně nebo nevyužívané chodby. Velkou roli hraje výběr vchodových dveří. Chcete-li zjistit, jestli vám profukuje dveřmi, vyzkoušejte jednoduchý trik. Zapalte svíčku a přibližte se s ní ke dveřím. Pokud se plamen rozechvěje, znamená to, že dveřmi skutečně uniká a řešení izolace či kompletní výměna dveří je na místě.

Zateplení

Jestliže si stále nevíte rady s unikáním tepla, obraťte se na odborníky. Ti uvádějí, že náklady vynaložené na zateplení fasády se vrátí do sedmi let. Nejschůdnější cestou k trvalých úsporám je zateplení. Neméně důležitý je rovněž postup zateplení, aby nedošlo k předimenzování topení či neodizolování základů. Stavební společnost Profiplast nabízí doprovodné stavební práce během zateplování, jmenovat můžeme klempířské a zámečnické práce, natěračské a malířské práce a další. Profiplast představuje mimo jiné revitalizace a zateplování bytových domů a poskytuje poradenství a veškerý servis.

snížení nákladů na bydleníZdroj: zillow.com, Brigid Wethington, náklady na bydlení