Dům pro stromy

Vietnam se může pyšnit další vynikající stavbou. Rodinný dům, který je rozdělený do několik objektů připomínající obrovské květináče.

House for trees
Foto: Hiroyuki Oki

Info o projektu:
Název: House for Trees
Autor: Vo Trong Nghia Architects
Účel budovy: Rodinný dům
Místo: Tan Binh District, Ho Chi Minh City, Vietnam

Dům pro stromy, to je název tohohle projektu, který se nachází ve městě Ho Chi Minh ve Vietnamu. Problém dnešních vietnamských měst, že podléhají rapidní urbanizaci, což znamená, že města rychle rostou bez jakékoliv zlepšující životních podmínek. Tento problém se netýká pouze Vietnamu, ale většiny velkoměst jak v Asii, tak i v Americe. Města se rozrůstají a přírodní krajina se ztrácí. Tento projekt se snaží tuhle zmizelou přírodu opět vrátit do města.

Autoři návrhu jsou architekti z kanceláře Vo Trong Nghia Architects. Hlavní koncept spočívá v návrhu rodinného bydlení se zelenou střechou. Tyhle boxy připomínají spíše obrovské květináče, ve kterých lidí bydlí. Různá výška, pootočení a dimenze jednotlivých buněk vytváří velice zajímavou kompozici a vůbec nemáte pocit jako byste se nacházeli někde ve městě. Domy svým rozmístěným vytvářejí vnitřní dvůr. V prvním přízemí se nachází kuchyně, obývací pokoj a knihovna a druhé patro nabízí pokoje a ložnice. Jednotlivé objektu jsou propojené ocelovými lávkami.


Foto: Hiroyuki Oki


Foto: Hiroyuki Oki


Foto: Hiroyuki Oki


Foto: Hiroyuki Oki


Foto: Hiroyuki Oki


Foto: Hiroyuki Oki