Jak vybrat ložní povlečení?

Ložní povlečení, stejně jako všechno ostatní, podléhá módním trendům. V posteli trávíme zhruba jednu třetinu dne, proto je nutné vybírat ložní povlečení pečlivě a s rozvahou.

damaškové povlečení
Foto: JanPeri.cz, luxusní damaškové povlečení carmine

Díky povlečení dokážeme oživit interiér ložnice, což může mít i vliv na to, zdali se budeme v této místnosti cítit dobře. Jak ale vybrat správné ložní povlečení?

Něco z historie

V minulosti bylo ložní povlečení pouze výsadou bohatých vrstev. V 19. století však začaly vznikat manufaktury, a tak se ložní povlečení stalo dostupnějším. Proto se postupem času začalo ložní povlečení využívat a v dnešní době patří k neodmyslitelné části postele. Ložní povlečení dnes slouží nejenom ke zpříjemnění spánku, ale také k zútulnění a vylepšení interiéru ložnice.

Barva a vzor ložního povlečení

Díky barvě a vzoru můžeme vyjádřit svůj vkus a náladu. Pokud Vaše ložnice slouží především k odpočinku, měli byste dát přednost jemným a tlumeným barvám. Při výběru barvy a vzoru nezapomínejte na to, v jakém stylu a tónech je laděný interiér Vaší ložnice. Barva nábytku, podlahy a doplňků hraje při výběru ložního povlečení velice důležitou roli.

V současné době seženete na trhu také ložní povlečení, které má na každé straně potisknutý jiný vzor. Díky tomu můžete svůj interiér obměňovat každý den.

bavlněný satén
Foto: JanPeri.cz, bavlněný satén – kombinace krémová + fialová

Kvalita materiálu

Pokud jste toho názoru, že povlečení s vyšší gramáží musí být nutně kvalitní, pak Vás vyvedeme z omylu. Ložní povlečení s vysokou gramáží je vyrobené z příze s krátkými vlákny. Při jeho používání a praní postupem času dochází k třepení a tím vzniká nevzhledné žmolkování. Ložní povlečení je pak hrubé a nepříjemné.

Naopak povlečení vyrobené z kvalitní příze s dlouhými vlákny a hustou strukturou tkaní disponují jemným, hladkým povrchem a při praní drží tvar. Tato ložní povlečení vydrží na rozdíl od toho s vyšší gramáží mnohonásobně déle.

Kvalitu povlečení ovlivňuje také způsob jeho barvení. Tisk reaktivními barvami je oproti běžným pigmentovým barvám zářivější, jemnější a ekologičtější. Je to z toho důvodu, že reaktivní barva probarví látku skrze celé vlákno. Tisk pigmentovými barvami má sklon k blednutí a tvrdnutí.

francouzské povlečení
Foto: JanPeri.cz, damaškové povlečení z nejjemnějších tkaných přízí

Typ materiálu

Abychom měli kvalitní spánek, je dobré vybírat povlečení z přírodních materiálů. Máte-li rádi klasiku, pak si pořiďte klasické bavlněné povlečení, které zajistí díky svým vlastnostem dostatečný komfort. Lidé, kteří mají rádi luxus, mohou sáhnout po bavlněném saténu, damaškovém povlečení, povlečení z Mako Saténu nebo Jersey Saténu. Tyto materiály si zachovávají vlastnosti bavlny a navíc jsou odolné, jemné, stálé a přirozené. V chladném zimním období zase oceníte jemné a velice hřejivé flanelové povlečení.

Rozměry povlečení

V dnešní době je na trhu velké množství rozměrů ložního povlečení. Mezi takovou klasiku patří ložní povlečení s rozměrem 70×200 pro jednolůžko nebo 140×200 pro dvojlůžko.