Jak penetrovat zdi

Nešvarem dnešní doby je vynechávání penetračního nátěru. Nesmíte se pak ale divit, že se Vám barva odlupuje, máte stěny plné fleků a efekt výmalby není dle Vašich představ.


pixabay.com – kaboompix

Jistě si vážíte své práce a chcete se těmto zklamáním vyhnout. Řešením, které Vám v konečném důsledku ušetří i finanční prostředky, je penetrační nátěr před samotným malováním. Zpevní podklad, sjednotí savost, barvy díky němu lépe přilnou a déle vydrží. A Vy se můžete z pěkné výmalby těšit řadu let.

Základem je výběr správné penetrace

Nuže, jak na to? Posuďte, jaký máte povrch. Je-li starší, seškrábejte původní malbu, novější pouze omeťte. A pak si vyberte ideální penetraci.

  • Univerzální – určená zejména k nátěrům nových stěn, stropů a fasád.
  • Hloubková – proniká do hloubky porézních materiálů, čímž kvalitně zpevňuje různé podklady a brání prostupu skvrn z podkladu.
  • Silikonová – vhodná pro napouštění savých podkladů, například zdiva, nebo na střešní krytinu. Aplikuje se před použitím silikonových nátěrů.
  • Silikátová – určená pro budoucí nátěry silikátovými barvami, jejichž přilnavost podporuje.
  • Fungicidní – znamenitá pro povrchy napadené plísněmi, zasažené při povodních nebo vystavené vlhkosti. Hodí se pro interiéry i exteriéry.

Univerzální a hloubkovou penetraci použijte na vysoce savé podklady neředěnou, na savé podklady penetraci a vodu v poměru 1 : 1 až 1 : 2, a na nesavé a málo savé podklady v poměru 1 : 4. Silikonovou, silikátovou a fungicidní penetraci neřeďte vůbec, nebo minimálně. Způsob použití a ředění je vždy popsán na obalu výrobku. S pomocí malířské penetrační štětky a válečku 12–18 mm naneste na upravený povrch jednu, případně dvě vrstvy penetračního nátěru.

Využijte při penetraci jeden fígl

Experti doporučují přidat do penetračního nátěru trochu barvy, kterou míníte následně malovat. Jasně tak uvidíte místa, která je třeba sjednotit, a pokud používáte vysoce krycí barvu na novém povrchu, můžete i ušetřit druhý nátěr.

Počítejte však s tím, že penetrační nátěr pronikne zhruba do hloubky 1 mm, takže nemůže úplně vyřešit problém starých a poškozených zdí. U těch je nutné provést také stěrkování a sádrování včetně závěrečného začištění nerovností smirkovým papírem.