Jak na internetu nakupovat bezpečně a výhodně

Počet internetových obchodů roste každým dnem. Existují jich snad miliony a všechny se sebou soupeří o každého zákazníka. Ze vzájemné rivality nejvíce těží zákazník, protože ceny zboží se díky tomu drží nízko.

bank
ilustrační foto: pixabay.com – itkannan4u

Je nutné si uvědomit, že nakupování online má svá rizika, a ta určitě nejsou malá. Pokud se chcete vyhnout komplikacím a snížit riziko, že se stanete obětí podvodníka na minimum, určitě si přečtěte několik hlavních pravidel bezpečného nákupu v online prostředí. Připravili jsme i tipy, jak na nákupech ještě více ušetřit.

Chovejte se zodpovědně

Internet je silné médium, na kterém mají obchodníci mnoho možností, jak k sobě zákazníka přilákat a současně ho třeba i ošidit. Založení e-shopu je dnes otázkou několika málo minut. Není určitě možné předpokládat, že všechny obchody budou seriózní. První pravidlo tedy zní: Obchod si prověřte. Stačí například zadat jeho jméno do vyhledávače speciální aplikace pro identifikace podvodných e-shopů či se podívat na seznam nedůvěryhodných firem. Důslední byste měli být i při prověřování kvality zboží. Od prodejce si vyžádejte nejlépe certifikát kvality, informaci o značce a zemi původu. Nezapomeňte si pročíst obchodní podmínky e-shopu. Pozor si dejte i při placení. Nikdy nesdělujte druhým osobám přístupové údaje do internetového bankovnictví ani o vaší kartě!

Je dobré vědět: Ze zákona má každý zákazník právo koupené zboží do 14 dní vrátit prodejci bez udání důvodu. Prodejce má poté povinnost reklamaci do 30 dní vyřídit. Tato pravidla se vztahují i na online nakupování, pokud má e-shop v podmínkách uvedeno něco jiného, pravděpodobně se nebude jednat o seriózní obchod.

Jak na nákupech ještě více ušetřit

Ceny se na internetu drží nízko, je ale možné nakupovat za ještě méně! Stačí jen vědět, kde takové nabídky hledat. Jednou z možností je, sledovat specializované portály, na kterých se objevují slevové kódy a jiné akce z různých obchodů. Ty si stačí jen stáhnout či opsat a v daném obchodě nakoupit. Aktuálně jsou k mání například slevové kódy bonprix, Tchibo, Conrad, slevy na Zoot a další. Pokud chcete ušetřit, můžete využít také hromadné nakupování. Výhodná může být i registrace k oděru novinek v oblíbeném obchodě.