Beton jinak aneb co je dlažba s ostařeným povrchem

Co je to dlažba s ostařeným povrchem , jak vypadá, jaké má výhody a jak se tento typ dlažby dá použít?

Co je dlažba s ostařeným povrchem

Jedná se o dlažbu betonovou, která má specifickou povrchovou úpravu. Díky ní působí dlažba jako přírodní kámen. Na trh se dodává v mnoha různých barevných alternativách. Právě tento moderní typ dlažby najdete v sortimentu značky BEST.

Zejména lze tento typ dlažby doporučit všem, kteří pro jeho specifické vlastnosti upřednostňují právě beton, ale tento materiál jim nevyhovuje z estetického důvodu. Betonová dlažba tak už ani zdaleka nemusí znamenat pouze tradiční šedé kostky.

Uměle ostařený povrch představuje vhodnou volbu také pro historické objekty nebo jiné typy staveb, kam by nebylo možné klasickou dlažbu využít.

Nezklame vás ovšem nejen po designové, ale ani po funkční stránce. Tento typ dlažby si zachovává všechny výhodné vlastnosti tradičního betonu. Mimo to patří k přednostem betonových dlažeb také nízká pořizovací cena.

 

Vlastnosti ostařené dlažby

Takto upravenou dlažbu charakterizuje vysoká pevnost, značná odolnost proti působení mrazu i různých chemických látek a také dobré adhezní vlastnosti. Vyznačuje se i nízkou obrusností a pevností v příčném tahu. Navíc není nasákavá, může být použita například na terase, kde občas hrozí rozlití různých tekutin. Životnost nové betonové dlažby můžeme počítat na desítky let.

Tyto vlastnosti jsou dány specifickou výrobní technologií tzv. vibrolisování. Vibrolisování je relativně novou technologií, která se v tuzemsku objevila až po roce 1990. Zavlhlá betonová směs se při ní zpracovává přítlakem za přispění účinku vibrací. Hotové výrobky posléze nemusejí zrát ve formách, čímž se znatelně zkracuje délka výrobního procesu.

Samotná značka BEST zároveň svoje výrobky ošetřuje technologií QSAVE. Ta zajišťuje dokonalou ochranu před znečištěním. Do výrobní směsi se zapracovává speciální příměs odpuzující vodu, která navíc působí jako utěsňující.

 

Jak na realizaci dlažby s ostařeným povrchem

Využít jej lze tedy primárně jako kvalitní zpevnění různých ploch pochozích i pojezdových. A to jak v sektoru veřejném, tak i na soukromých pozemcích. Neškodí jí ani nadměrné zatížení, může být tedy použita pro chodníky, terasy i parkovací stání.

Výhodou je snadná pokládka, která se nijak neliší od běžných typů dlažeb. Důležité je dodržet spáry mezi jednotlivými díly, optimálně o velikosti 3 až 5 mm. Betonové dlažby obecně navíc v případě potřeby můžeme velmi jednoduše rozebrat a zase vrátit na původní místo.

Materiál má značnou variabilitu v použití. Nemusí být proto uplatněn pouze na zpevnění plochy, ale lze z něj také vytvořit ploty nebo zídky. Působit bude díky svému rustikálnímu vyznění velmi efektně. Kromě toho nevyžaduje téměř žádnou údržbu.