Zařízení bytu s bytovým designerem

Každý chce mít své bydlení krásně zařízená, praktické a útulné. Proto se vydávají časopisy, točí se televizní pořady a vznikají internetové stránky, které se interiérem zabývají. Dozvídáme se s z nich nové trendy, praktické rady, ale především čerpáme inspiraci. Další z možností, jak si zařídit byt je využít bytového designéra. Jak vám může pomoci a kolik stojí, to se dočtete v našem článku.

Liniedesign.cz rezalizace ložnice 2424


Útulnost, praktičnost a celková harmonie bytu závisí na vkusu a citu pro detail. A vkus ten je zcela individuální. Přesto však existují určitá obecná pravidla, která nám pomáhají se byt zařídit funkčně a zároveň designově. Existuje někdo, do nám může s návrhy a realizací interiérů pomoci.

Bytový designer

Není tomu tak dávno, kdy se veškeré bytové úpravy svěřovaly pouze architektům. V současné době se pro zařizování interiéru existuje samostatná profese, a to bytový designer nebo stylista. Jejich úkolem je zvládnout všechny záležitosti, které se týkají interiéru a vzájemného sladění bytových doplňků.

Základním předpokladem úspěšného bytového designera je mít vkus a zkušenosti. Jejich výhodou je, že si za své služby účtují méně než architekti, ale přitom dokáží vytvořit dokonalé návrhy interiérů. Mezi jejich tradiční úkoly patří:

  • výběr a rozmístění nábytku
  • volba barev koberců a podlahy
  • volba barev bytových textilií
  • volba barev stěn
  • vybírají bytové vybavení s vhodnými doplňky

Liniedesign.cz 8131

Co všechno bytový designer může?

Kompetence bytového designera jsou omezenou pouze pevně danými nosnými zdmi, ale může hýbat s příčkami. Může tak vymýšlet nové dispozice bytu či domu, dát interiéru nový řad. Kvalitní designer si dokáže využívat světlo, opticky zvětšovat místnosti a vytvořit tak zcela nový byt.

Designér dokáže zkoordinovat požadavky klienta s firmou, která rekonstrukci realizuje. Díky tomu se zajistí včasné dokončení prací, nehrozí žádné problémy s překročením finančního limitu a nemůže se stát, že by rekonstrukce dopadla jinak než si klient představoval.

Liniedesign.cz 8131

Jak si vybrat designera?

Vždy je nutné sledovat reference, délku praxe a požadované vzdělání. Jelikož se tato práce dá vykonávat na živnostenský list a může ji dělat prakticky kdokoli, je potřeba opravdu kvalitně vybírat.

Důležité jsou hotové návrhy (portfolio), důkladně zdokumentované realizace (fotografie) a v neposlední řadě také přístup ke klientovi, odbornost a schopnost komunikace. O dobré pověsti také svědčí fakt, že jeho studio nabízí zpracování návrhu levně, nebo zcela zdarma.

Základní návrh zahrnuje pouze základní prvky, není v něm znázorněn celkový výsledek projektu. Až v kompletní dokumentaci realizace se objevuje nábytek, ale také vybavení oken, osvětlení, měla by obsahovat celkové barevné ladění interiéru a hlavně výběr důležitých doplňků. Musí se v ní objevit:

  • přesné polohy světel, vypínačů, zásuvek
  • výkresy atypického nábytku pro truhláře
  • seznam nábytku, bytových doplňků spolu s prodejci

Liniedesign.cz 750

Cena bytových designerů

Ceny se liší podle rozsahu práce i zkušeností designéra. Nedají se tak určovat nijak plošně. Vždy záleží na tom, zda se realizuje celý byt nebo je jeden pokoj, jestli chce klient zpracovat návrhy nábytku nebo se jen jedná o sjednocení barev a doplňků.

Cena se tak odvíjí od celkového obsahu zakázky, náročnosti práce, počtu schůzek a konzultací s klienty a vytvořenými návrhy. Do ceny se zahrnuje spolupráce s řemeslníky a jinými dodavateli. V zásadě se ale většinou řídí podle platných sazeb České komory architektů. Cena tak většinou tvoří zhruba 7 – 12 % z celkových nákladů zakázky.