Zařiďte si obývák i bez designéra. Jak na to?

Za to, aby váš obývák vypadal jako od designéra, nemusíte nutně zaplatit statisíce. Postačí vám pár dobrých tipů, o kterých se dočtete v tomto článku. Designovou domácnost totiž může zajistit i sedačka za pár korun nebo trocha světla navíc.

Foto: Bigstockphoto.com

Vzdycháte při prohlížení domácností celebrit nebo hltáte všechny designerské pořady o bydlení? Zařizování domácnosti není levnou záležitostí a většinou není k dispozici tolik financí, abyste si mohli dovolit vybavit celou místnost jen kousky od designéra. Navzdory tomu ale může váš obývák vypadat jako od návrháře. Jak na to?

Budiž světlo

V obýváku trávíte nejvíce času, proto byste si právě zde měli dopřát opravdu dostatek světla. Okna opticky zvětšíte použitím dlouhých závěsů ideálně světlé barvy. Nezapomínejte ale ani na správné osvětlení. Abyste docílili opravdu moderního obývacího pokoje, využijte stojací lampy. Ty jsou skvělé na čtení, na ruční práce i jako osvětlení večerního posezení s přáteli. Vybírat můžete z různých designů, držte se ale celkového stylu interiéru. Nic nepokazíte minimalistickou lampou s kovovými nebo dřevěnými prvky. Zvolit můžete i industriální stojací lampy.

Investujte do sedačky

Sedačka bude tím nejvyužívanějším kusem nábytku, který v obývací místnosti budete mít. Proto je dobré do ní investovat největší část rozpočtu. Vybírejte si sedačku, která je nadčasová a držte se při zemi. Co to znamená? Pro tentokrát se vyvarujte pestrých barev a rozmanitých vzorů. Neutrálními barvami nikdy nic nepokazíte, případně volte tmavé odstíny zelené, modré, vínové nebo šedé.

Důležitý je také materiál. Opravdu kvalitní kožená sedačka vám vydrží dlouhá léta a nikdy nevyjde z módy.

Využijte barvy

Teď to vypadá, že si protiřečíme: nejdřív říkáme, že se barvám máte vyhýbat a teď, že je máte použít. Ano, základní prvky místnosti je lepší držet v neutrální linii, tu je ale ideální poté doplnit barevnými detaily. Volit je můžete na polštářích, svítidlech, lampách a dalších doplňcích. Nic se ale nemá přehánět, proto si vyberte jen pár oblíbených odstínů. Pokud vás barva omrzí, snadno vyměníte jeden polštář za jiný, zato sedačka by se vám vyměňovala hůře. Stejně tak tahle taktika funguje pro jednotlivé sezony, kdy je mnohem jednodušší si s interiérem vyhrát a dát mu čerstvý vzhled.

Dejte smysl úložnému prostoru

Dostatek úložného prostoru je důležitý, a to platí i v obývacím pokoji. Nevybírejte ale hned první obývací sestavu, na kterou vám padne zrak a předem si naplánujte, kolik a kde chcete úložné prostory mít. Rozplánujte si proto police na knihy, umístění konferenčního stolku nebo sedáků, které mají úložný prostor.

Kobercové umění

Koberec dokáže celkový vzhled místnosti podtrhnout. Vybrat ten správný ale není jednoduché. Na trhu je velké množství barev, vzorů i materiálů. Lepší než celoplošný je ale kusový. Pohrát si u něj můžete s rozměrem – před nákupem si změřte plochu, kam chcete koberec umístit a zapřemýšlejte, jak velkou plochu chcete, aby zabíral. Koberec by neměl působit příliš velký nebo naopak malý. Pokud si nevíte rady, kobercem s rozměry 130×200 cm nic nepokazíte. Vždy myslete i na to, že koberec by měl přesahovat sedačku aspoň o 10 cm, a to z obou stran.