Zapomeňte na klimatizaci. Pořiďte si zdravější ventilátor

V horkých letních dnech by se každý nejradši viděl u vody, s vychlazeným drinkem v jedné ruce a s oblíbenou knížkou v druhé. Realita je bohužel jiná. Většinu léta strávíte v práci nebo doma, kam si sluníčko a horký vzduch cestu vždycky najde. A když nechcete nebo nemůžete složitě instalovat klimatizaci, pak zbývá jediné řešení – pořídit si ventilátor.

VÝHODY VENTILÁTORŮ
K ventilátorům se v poslední době vrací stále více lidí. Oproti klimatizaci mají tyto výhody:

  • Jsou šetrnější ke zdraví – klimatizace oslabuje vaši imunitu, jedná se totiž o extrémní změnu teploty.
  • Jsou levnější – kvalitní ventilátory pořídíte za pár tisíc korun, což je výrazně méně, než jakou zaplatíte za kvalitní klimatizaci.
  • Snadno je dáte dohromady – ventilátor většinou dostanete už složený, v horším případě pouze upevníte mřížku na tělo přístroje. Montáž klimatizace je oproti tomu odborná a nákladná záležitost, která vám vezme čas i peníze.
  • Jednoduše se ovládají – ventilátor stačí čas od času utřít od prachu. K limatizace je složité technické zařízení, které pro správné fungování potřebuje pravidelný servis.

PODLE ČEHO VYBÍRAT

Kde budete ventilátor používat?

Nejdůležitější je vybrat ventilátor podle toho, jak velkou místnost potřebujete ochladit. Čím větší výkon ventilátoru, tím lépe bude vzduch v místnosti cirkulovat. Vzduch v místnosti by se měl za hodinu protočit alespoň 5krát. Objem vzduchu v místnosti si spočítáte jednoduše, stačí plochu místnosti vynásobit výškou stropu. Pokud je například objem vzduchu v místnosti 100m3 a ventilátor dokáže za hodinu protočit 1 500m3, pak za hodinu vymění vzduch 15krát.

Kdy budete ventilátor používat?
Jestli budete ventilátor používat i v noci, vyplatí se dbát na nízkou hlučnost. Obecně lze říct, že hlučnost do 45 dB je pro většinu lidí přijatelná i během spánku. Hlučnost ovlivňuje především kvalita materiálů použitých v motoru a dalších částech ventilátoru.

Kdo bude ventilátor používat?

Máte doma děti? Pak určitě víte, že rády zkouší všechno to, co dělají dospělí. Proto při koupi ventilátoru dbejte na to, aby nemohlo dojít k úrazu. Vybírejte  ventilátor, který má mřížku dostatečně hustou tak, aby se skrz ni nedostaly ani dětské prsty. Při čištění ventilátoru je důležité  přístroj nepouštět, dokud není ochranná mřížka nasazena a řádně zajištěna.
Ventilátor by měl kvůli případnému prochladnutí vždy směřovat do prostoru, ne přímo na člověka.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI

Nejvyužívanějšími typy ventilátorů jsou v dnešní době stolní, stojanové, podlahové a sloupové.

Nejčastější využití v kanceláři nebo v bytě najdou stolní a stojanové ventilátory, které jsou dostatečným pomocníkem do menších prostor. Navíc je můžete snadno přemístit a ochlazovat vždy tu místnost, kterou právě potřebujete.

Stolní ventilátory můžete umístit na jakoukoliv vyvýšenou plochu. Stojanové pak zvládnou díky vyššímu výkonu i větší prostor. Výšku a úhel hlavice ventilátoru si většinou nastavíte podle sebe. Pozor dejte na stabilitu – čím masivnější a stabilnější podstavec, tím lépe. Všechny tyto funkce splňuje stojanový ventilátor Charly stand od značky Stadler Form.

Pro větší prostory, jako jsou rodinné domy, vyberte podlahové ventilátory. Jejich výkon je totiž vyšší než u stolních. Například bambusový ventilátor Stadler Form Otto zvládne za hodinu vyměnit až 2400 m3 vzduchu. Abyste dosáhli ideální cirkulace vzduchu a tím jeho příjemného proudění v celé místnosti, je potřeba nastavit směr proudícího vzduchu přímo proti stropu, popř. stěně.

Čím dál oblíbenější jsou i tzv. sloupové ventilátory. Tvarově se od klasických ventilátorů liší svým tvarem a designem. Představitelem této kategorie je např. špičkový ventilátor Stadler Form Paul , jenž je vybaven i termostatem, takže chlazení můžete v zimě vyměnit za ohřev vzduchu. Tento ventilátor tak zastane práci dvou různých přístrojů, což oceníte při plánování domácího rozpočtu.