Vintage dřevěné podlahy aneb návrat k tradici

Návrat k přírodě a tradici je ve všech oblastech designu stále viditelnější. Jinak tomu není ani v odvětví podlahových materiálů. Vintage a nadčasový vzhled dřevěných podlah dodává interiéru útulnou atmosféru starých časů. Trendy jsou podlahy odřené, s rýhami i škrábanci.

vintage podlahy
Foto: Divulgação

Vintage styl

Strohost a jednoduchost moderního designu už člověku přestává vyhovovat a tak hledá únikovou cestu, která by byla klidnější, mírnější, domáčtější. Zrenovovaný nábytek, přírodní materiály, přirozené barvy to vše vyvolává nadčasovost, díky které je vintage styl tak oblíbený. Vintage styl propojuje moderní s nádechem starobylého.

Pokud hledáte atmosféru, která vás uklidní a pomalí, vintage je pro vás tím pravým. Starý nábytek můžete zrenovovat a i tak zachovat jeho funkčnost. K nábytku pak už jednoduše doladíte doplňky i malbu. U podlah to tak jednoduché není. Renovovat hodně staré dřevěné podlahy je poměrně nákladné, a proto se dává přednost podlahám, u kterých jejich starý vzhled je navozován moderními technologiemi.

dřevopodlahy
Foto: Greek Esé Studio

Staronová podlaha

Ptáte se proč byste si měli chtít pořídit podlahu, která vypadá jako poškrábaná nebo prolezlá červotoči? Tyto dřevěné podlahy mající takto starý vzhled jsou vyhledávány ze dvou důvodů. Prvním je, že dokážou dokonale doladit vzhled vintage laděného interiéru. Druhým důvodem je pak  jejich praktická stránka. Pokud dojde ke skutečnému poškození podlahy, nebudete to na ní vidět.

Kam se hodí?

Dřevěné podlahy starého vzhledu se hodí do klasických i moderních interiérů. Skvěle vynikají ve venkovských domech a na chatách. Důležitým doplňkem jsou zejména pro rustikální, retro a vintage styl. Toto však není zdaleka celý výčet jejich využití, dřevěné podlahy totiž vypadají vkusně opravdu kdekoliv.

dřevopodlahy
Foto: Greek Esé Studio

Jakou podlahu vybrat?

Decentně vypadá univerzální dubová podlaha s jemnou texturou a matnou povrchovou úpravou. Pokud byste raději výraznější  a teplejší odstín, zkuste kaštan. Kaštanové dřevěné podlahy slaví velký návrat. Naopak chladnější odstín najdete u ořechu, který na velké ploše působí velmi elegantně.

Dřevěná podlaha jen do některých místností

Klasické dřevěné podlahy se edoporučují pokládat do zatěžovaných místností jako je předsíň, chodba nebo kuchyň. Do těchto prostor raději zvolte variantu laminátové podlahy s imitací dřeva nebo jiný typ podlahové krytiny.

Jaké jsou výhody dřevěných podlah?

Dřevo má výborné  izolační vlastnosti, nezadržuje v sobě prach a absorbuje vlhkost. Dřevěné podlahy navíc nezatěžují naše klouby a působí velmi útulně. Výhodou  je také dlouhá životnost.

A nevýhody?

Největší nevýhodou dřevěných podlah je jejich cena. Ta se je  oproti laminátu výrazně vyšší, ale  pokud si jednou dřevěnou podlahu pořídíte, už nikdy nebudete chtít jinou. Vlastnosti i vzhled dřeva vás přesvědčí.

Máme návod pro zručnější. Ušetříte: Položení plovoucí podlahy svépomocí.