Tipy, které vám pomohou vybavit malou ložnici

Ložnice obvykle nebývá největším pokojem v bytě. Do jisté míry to ani není potřeba, aby byla obrovská, když sem chodíte pouze spát. Přesto byste ji měli zařídit vkusně a pokud možno vzdušně, jedině tak se vám v ložnici bude dobře spát.

Ano, i malý prostor může být zařízen hezky a stylově. Stačí se držet následujících tipů a uvidíte, že na konec budete mít luxusní ložnici, kde se vám bude skvěle spát!

Barvy do ložnice

Začneme u stěn a výběru barev. Malým prostorům sluší světlé barvy, to je známý fakt. Nenechte se ale svést k tomu, že vymalujete celou ložnici bíle. Nechte bílý strop a 3 stěny. Na poslední stěnu použijte svou oblíbenou barvu, ideálně tmavou, která dodá pokoji hloubku. V ideálním případě vymalujte stěnu za čelem postele, která se také nejčastěji špiní. 

Místo barvy můžete použít dekorativní tapetu, kterých je v současné době na trhu nepřeberné množství. Vybírat můžete nejrůznější barvy i ornamenty.

Barvy do ložnice však můžete přinést i jinak, a to pomocí závěsů, přehozů, polštářků, povlečení nebo koberečků. Právě koberečky kromě své dekorativní funkce plní i funkci praktickou. Pokud zrovna nemáte koberec položený ode zdi ke zdi, bude se vám kobereček před postelí hodit. Ráno nebudete bosou nohou šlapat rovnou na studenou podlahu, ale na měkkou předložku, která hřeje.

Nezapomeňte, že i zde platí, že méně je více. Vyberte si jednu dominantní barvu a k té laďte i zbytek, jinak byste vytvořili místo oázy klidu chaos.

Správný rám postele

Dekorativní rámy postelí se sice krásně vyjímají v luxusních ložnicích z katalogů, ale v malém prostoru jsou spíše na škodu. Příliš robustní rám postele zabere zbytečně moc místa a ztíží vám tak pohyb v místnosti. Raději vybírejte postele bez rámu nebo postele s tenkými čely, která zaberou jen pár centimetrů.

Při výběru postele dejte přednost těm s nohami, pod které se vejde úložný prostor, kam můžete uložit dokumenty, povlečení, sezónní oblečení nebo cokoliv jiného. Dobrou volbou jsou také postele se zabudovaným úložným prostorem, které se vyklápějí.

Úložný prostor

Dějte přednost multifunkční skříni, která v sobě bude kombinovat šatní skříň, komodu i noční stolek. Využijte prostor od podlahy až ke stropu, díky tomu nebudete muset pořizovat skříní víc a riskovat, že se vám do ložnice nevejdou. Jako úložný prostor se dá dobře využít i čelo postele, kam můžete uložit například knihy.

Pokud je váš byt opravdu malý a ještě například s atypickou dispozicí, nechte si vyrobit nábytek na míru, počáteční investice sice bude vyšší, ale vyřeší to problémy s úložným prostorem a bude se vám v bytě i lépe bydlet.

Zrcadlo

Kromě toho, že je dobré mít v bytě alespoň jedno zrcadlo, kde se uvidíte celí, můžete ho využít i pro optické zvětšení ložnice. Umístit ho můžete do dveří skříně nebo třeba na dveře do ložnice. Vhodně umístěné zrcadlo dokáže prostor zvětšit hned dvakrát.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv styl, vždy se ho držte až do nejmenšího detailu, jedině tak bude prostor vypadat pěkně a vyváženě.