Podle čeho vybírat umyvadlo do koupelny

umyvadlo
ilustrační foto: pixabay.com – Svyatoslav

Možná umyvadlo není tím prvním, co si představujeme při plánování nové koupelny. Návštěvy prodejen, veletrhů nebo prohlížení návrhů koupelen na internetových stránkách nás dovedou ke zjištění, že jsou desítky možností, jak může umyvadlo vypadat a prostor koupelny dotvořit.

Typ umyvadla

Dobře známe klasická umyvadla zavěšená na stěně a doplněná nohou, v níž se skrývají ošklivé odpady. V současné době už máme na výběr i další, zajímavější typy. Nejvíce používaná jsou umyvadla zápustná se skříňkou. V ní se nacházejí kromě úložného prostoru i trubky a odpady. Hitem poslední doby jsou umyvadla na desce, která může mít různou velikost. Na desku se umisťují designová umyvadla originálních tvarů a z různých materiálů. Dřevěné desky musí být velmi dobře naimpregnovány, aby vydržely provoz v koupelně a velkou vlhkost. Oblíbené jsou taky desky žulové.

Velikost umyvadla

Od velikosti koupelny (toalety) se odvíjí i rozměry umyvadla. Obvyklé rozměry jsou 60, 70 nebo 80 cm. Do velké koupelny, která slouží celé rodině, se často umisťují dvojumyvadla, která poskytnou prostor k hygieně hned dvěma osobám najednou. Do maličké koupelny, na chodbu, na toaletu se vejde malé umývátko, které k umytí rukou postačí.

Tvar a celkový vzhled umyvadla

Kromě zcela originálních tvarů umyvadel ve tvaru lastury, fotbalového míče nebo futuristicko puristických linií se i mezi běžnými umyvadly najdou zajímavé prvky. Firma Ravak vyrábí a nabízí umyvadla v několika konceptech. Z návrhářského studia Nosál Design pochází řada Evolution, která se vyznačuje oválným tvarem a celkovou příjemnou oblostí. Krásné umyvadlo Avocado se hodí i do nejmenší koupelny, jeho unikátní tvar zabere málo místa a zaujme svou originalitou. V nabídce je řada dalších konceptů.

Materiál a barva umyvadla

Dva základní materiály, z nichž se umyvadla vyrábí, je keramika a akrylát. Klasickou barvou umyvadla (také vany a dalšího koupelnového zařízení) je bílá. Tato umyvadla jsou levná, většina lidí si takto umyvadlo představuje. Na trhu je však velké množství jiných krásných umyvadel. Moderními materiály jsou tvrzené sklo nebo nerez, ty jsou však náročnější na údržbu. Naopak k dětem a do veřejných prostor se hodí a používá polyuretan, který je odolný a umyvadla se vyrábí v různých barvách. Česká umyvadla Ravak se vyrábějí z litého mramoru, což umožňuje velkou variabilitu tvarů.

RAVAK a.s.