Interiérové dveře patří mezi základní prvky každého obytného prostoru. I proto je třeba při výběru brát ohled na jejich design, styl, způsob otvírání, ale také další aspekty, které by vás v případě podcenění mohly zaskočit. To platí jak pro novostavby, tak pro byty po rekonstrukci.
Foto: plancher.cz
V dnešní době se na trhu nachází velké množství interiérových dveří, ale jak si v bohaté nabídce vybrat? Vybírat můžete například dle materiálu, způsobu otvírání nebo dle povrchové úpravy a dekoru. Protože interiérové dveře by měly plnit nejen funkci praktickou, ale také estetickou, je potřeba znát odpovědi na základní otázky.
Které místnosti budou interiérové dveře oddělovat?
Přestože interiérové dveře nejsou pod vlivem vnějších klimatických podmínek, přesto musí být odolné, především proti vlhkosti a plísním (například dveře do koupelny a kuchyně, kde se drží vlhký vzduch). Díky odolnosti nedochází k deformaci ani jakékoli jiné změně vzhledu. Na základě toho se volí také povrchová úprava a není na škodu zvážit rovněž protipožární normy nebo funkce zvukově-izolační.
Levé dveře nebo pravé dveře?
Položte si otázku, na jakou stranu se budou dveře otvírat. Podle toho pak zvolte pozici a umístění pantů, respektive závěsů. Pakliže budou panty po vaší pravé ruce, vybíráte dveře pravé, budou-li po levé ruce, vybíráte dveře levé.
Jakou zvolit výplň do interiérových dveří?
Zvolená výplň výrazně ovlivní celkový styl a estetickou funkci interiéru, protože interiérové dveře jsou velmi dominantním prvkem v místnosti. Dveře vybírejte tak, aby svým designem a vzezřením doplňovaly předem daný charakter místnosti a nenarušovaly jeho atributy.
Výplň dveří
Voština – standardní materiál pro výplň interiérových dveří. Jedná se o papír, který je zformovaný do tvaru připomínající včelí plástve. Díky své nízké ceně patří mezi oblíbené materiály, současně to však ovlivňuje celkovou odolnost dveří. Proto je voština vhodná tam, kde dveře nebudou tolik namáhané (například byty).
Děrovaná dřevotřísková deska (DTD) – Dřevotřísková výplň, která je odlehčená, ale přitom pevná a odolná. Díky tomu jsou interiérové dveře těžší a disponují lepšími izolačními vlastnostmi proti hluku a mají také delší životnost. Využívají se pro běžně namáhané dveře.
Plná dřevotřísková deska (DTD) – Nejdražší varianta materiálu pro výplň. I z toho důvodu se využívá především pro dveře, které mají určitou speciální funkci. Vyznačují se vysokou odolností, takže vydrží i zvýšenou zátěž a pokusy o proražení.
Povrch dveří
Při volbě povrchu dveří byste měli dbát na to, v jakém prostoru se dveře budou vyskytovat a co by je mohlo ohrozit. Podle tloušťky rozlišujeme fólie (od 0,1 mm), CPL (zhruba 0,4 mm) nebo dýhu (tloušťka 0,7 mm).
Fólie – nejlevnější povrchová úprava interiérových dveří. Velmi často se používá pro vnitřní dveře, kde se nepředpokládá zvýšené zatížení.
Laminát – CPL je vhodný do interiérů se středním zatížením, jako například domácnosti. Střednětlaký laminát, respektive laminátová vrstva, je velmi podobná skutečnému dřevu a i po několika letech si uchovává svůj původní vzhled (oproti přírodnímu dřevu). Laminátový povrch je odolnější proti běžnému poškození a hodí se do domácností s domácími mazlíčky nebo malými dětmi. Snadno se udržují, a to i s použitím čisticích prostředků.
Vysokotlaký laminát (HPL) je silnější, který je vhodný tam, kde lze očekávat zvýšenou zátěž a do domácností se většinou nevyužívá.
Dýha – Dýha je vyrobena ze dřeva, jedná se o dražší povrchovou úpravu. Elegantní tenká vrstva dřeva je vhodná spíše do bytů.
Masiv – Tyto celodřevěné dveře představují nejdražší variantu. Díky masivu získají vaše dveře do interiéru skutečný dojem luxusu, nicméně vlivem dopadajícího slunečního záření mohou ztrácet původní barvu.
Prosklené nebo plné interiérové dveře?
Zásadní je to, kam chcete interiérové dveře umístit.
Prosklené interiérové dveře se uplatní například v obývacím pokoji nebo chodbě. Pro pokoje je jejich volba individuální. Prosklené dveře umožní lehčí a vzdušnější interiér. Dále je otázkou, zda vás nebude rušit prosvítající světlo ze spánku.
Plné interiérové dveře – Zajistí větší soukromí a lépe tlumí hluk než prosklené dveře. Optimálně se hodí mimo jiné také pro spíše, komory, sklepy nebo jiné technické místnosti.
Jaké dveře jsou vhodné pro toaletu a koupelnu?
V minulosti se velmi často uplatňovaly dveře plné, a to vzhledem k jejich vlastnostem. V současnosti se uplatňuje řekněme jakási „zlatá střední cesta“. Decentní prosklení vás může upozornit například na nezhasnuté světlo. Mezi oblíbené varianty patří rovněž větší plochy matného skla, které sice propustí světlo, ale nikoli obraz. Je tak zachováno ideální soukromí a diskrétnost.
Zavírání dveří – jaký způsob preferujete?
Jedná se o individuální záležitost a vkus. Klasické interiérové dveře disponují jak jednokřídlovou, tak dvoukřídlovou variantou. Existují také praktické posuvné dveře, které při otvírání zaberou minimum místa. Dveře skládací jsou vhodné pro oddělení šaten a dalších úložných prostor.
Jaké kování vybrat?
Při výběru kování je třeba brát v úvahu nejen zvolený materiál, ale také způsob otvírání. Kování je nutno sladit s okolním interiérem a zvažte také možnost zamykání.
Rozměry a odstíny
Interiérové dveře jsou velmi často nabízeny v následujících rozměrech: „60“, „70“, „80“, „90“, „100”, „110” cm, dvoukřídlové provedení lze získat v rozměrech „120“ a „200“ cm. Samozřejmostí je rozmanité spektrum odstínů, například dub, buk, ořech, wenge, a také barev – bílá, černá, hnědá.