Umíte si ulehčit péči o jarní zahradu?

Jaro už je v plném proudu a zahrádkáři v jednom kole. Taky jste na začátku plní nadšení a kontrolujete každý nový tulipán a každý trs jahod, který už obráží?

Jenže pak přijde uvědomění, co všechno musíte stihnout, a nakonec se po pár týdnech přistihnete se sáčkem semínek v ruce, s pohledem na do půlky připravený záhon a s pocitem, že toho je prostě moc. Možná by ale stačilo dát šanci pár vychytávkám. Chcete vědět, co vám ulehčí práci na zahradě?

Plánování je základ

Možná si říkáte, že plánování a tabulek s úkoly si užijete dost v zaměstnání. Máte pocit, že práce na zahradě přece zvládnete vymýšlet za pochodu, a kam jste co zasázeli, to poznáte, až to vyroste. Jenže s dobrým plánem prací si ušetříte spoustu času a občas i peněz.

Hned na začátku jara je dobré určit si, co kde budete sázet. Ne jen procházkou po zahradě, ale klidně si založte speciální sešit a nakreslete si záhony a napište poznámky, kde co bude. Pak už můžete sestavit časový plán prací. Ten se hodí vždycky, i když už třeba máte zasetou první jarní zeleninu. Můžete si rozvrhnout, kdy chcete sázet předpěstovaná rajčata nebo papriky, kdy se hodí prořezat ovocné stromy nebo keře i jak často sekat trávu.

Do plánování patří i to, co udělat se záhonky, kde jste už sklidili. Pokud vás zajímá, jak záhonky co nejlépe využít a nemuset intenzivně hnojit po každé sklizni, zjistěte si víc o pěstování podle tratí. Ve zkratce toto pěstování vychází z poznatků, že některé plodiny potřebují velmi výživnou půdu (tzv. první trať) a jiné se spokojí s málem (druhá a třetí trať). A ty druhé právě můžete využít pro osázení záhonů, kde jste třeba na začátku léta sklidili první úrodu.

Záhony s minimem škůdců

Ani sebelepší plánování vám ale nepomůže, pokud se na zahradu dostanou nezvaní hosté. Nemusí to být jen slimáci, stačí, když se po čerstvě osetém záhoně projde třeba kočka, trochu ho rozhrábne a semínka pak vyzobají ptáci. Nebo vám na čerstvě vyrostlé ředkvičky začnou nalétávat dřepčíci a vykusovat v nich dírky.

Abyste zabránili škůdcům dostat se na záhony, můžete je na jaře zakrýt bílou  netkanou textilií.  Tu používají s oblibou i zemědělci na polích. Bílá netkaná textilie je velmi lehká, prodyšná, propouští slunce i vodu, ale škůdce udrží mimo.

Má i další výhody, udrží se pod ní příjemné mikroklima, až o 5 °C vyšší teplota, než venku. Mladé rostlinky tak nezničí ani nenadálé květnové mrazíky a navíc porostou rychleji. Zakryté záhony mívají i vyšší výnosnost, než ty nezakryté.

Bilá netkaná textilie  se na oseté záhony nebo už vzešlé porosty pokládá volně, aby nedošlo k poškození rostlin. K jejímu připevnění se používají speciální kolíky, okraj textilie ale můžete taky jen zahrnout půdou nebo zatížit plochými předměty (cihlami, prkny). Vyhněte se kamenům s ostrými hranami, ty by mohly textilii poškodit.

Textilii nechte na záhoně zhruba do poloviny května. Pokud ale hrozí zvýšené riziko výskytu škůdců, klidně textilii odstraňte jen dočasně v době kvetení, a pak ji zase vraťte.

Mulčujte a kompostujte, ušetříte za hnojivo

Poslední vychytávka souvisí s udržitelným a ekologickým způsobem života. Každý z nás totiž za týden vyprodukuje velké množství odpadu a bylo by škoda všechny ty slupky od brambor, listy z kedluben a použitou kávu vyhodit jen tak do popelnice. Založte na zahradě kompost a odnášejte bioodpad tam. Po čase budete mít po ruce zeminu plnou živin a můžete jí obohacovat záhonky.

Mulčovat můžete nejen zakoupenou kůrou, ale klidně i posekanou trávou z vaší zahrady. Je skvělá třeba mezi jahody, protože udržuje půdu vlhkou, dodává jí živiny a zabraňuje růstu plevele. A tím vám šetří práci.

Tipů, jak si usnadnit práci na zahradě, bude určitě ještě víc. Ale úplně stačí, když si z našeho seznamu vyberete aspoň jeden a zařadíte ho do vaší zahradnické rutiny.