Tepelná čerpadla – jistota prověřená dekádami provozu

Spoléhají na ně domácnosti v nejmrazivějších koutech Evropy, jsou nejpoužívanějším zdrojem obnovitelných energií v Německu, lze na ně získat dotaci od státu, proč je tedy také nevyužít jako zdroj tepla pro Vaši domácnost?

ilustrační foto: abeceda-cerpadel.cz

Hoďte za hlavu starosti s cenami paliv

Tepelná čerpadla vám dávají nezávislost na cenách zemního plynu, dřeva či uhlí, své výdaje na teplo jste tedy schopni plánovat s vysokou mírou přesnosti. U výkonných tepelných čerpadel s minimální spotřebou elektrické energie rovněž můžete hodit za hlavu starosti s růstem cen této komodity.

Historie opakovaně ukázala, že mít zdroj tepla s čerpajícím „palivo“ v podobě vzduchu či geotermálního tepla je doslova k nezaplacení. Vyprávět by vám o tom mohly domácnosti ve Skandinávii, jež byly v minulosti těžce zasaženy růstem cen topného oleje, stejně jako domácnosti ve střední a západní Evropě, jež se v tomto tisíciletí opakovaně dostávaly do nejistoty z důvodu omezení dodávek plynu z Ruska.

Spolehlivý zdroj čisté energie se stabilními dodávkami za velmi nízké ceny

Tepelná čerpadla mají i tu výhodu, že se jedná o tzv. čistý zdroj energií. Těšit se tak můžete na podporu od státu a do budoucna vám pravděpodobně odpadnou starosti s regulacemi tzv. špinavých zdrojů energií, jako jsou např. kotle na tuhá paliva.

V porovnání s ostatními zdroji „čisté“ energie v podobě větrných či solárních elektráren, tepelná čerpadla se vyznačují vysokou spolehlivostí dodávek energií, nízkými výrobními náklady a dlouhou životností. I to jsou důvody, proč právě tepelná čerpadla jsou nejčastěji užívaným zdrojem tepla pro domácnosti a zároveň primární zdroj energií u cca 40 % novostaveb v západních spolkových zemích Německa.

Dokáží více než vytápět nemovitosti

Některé typy tepelných čerpadle lze použít např. i:

  • jako klimatizaci,
  • pro ohřev teplé vody,
  • zdroj tepla čerpající energii z fotovoltaických zařízení,
  • pro tzv. temperaci, tj. udržení teploty v nepravidelně obývaných objektech na 10 °C, čímž předejdete poškození vybavení mrazem.

Ještě dnes najdete ve Švédsku, kde má tento zdroj tepla dlouhou tradici, tepelná čerpadla instalovaná v 80. letech minulého století. Tato zařízení jsou stále schopna dodávat stabilní objem levného tepla, skandinávské zimy jsou přitom v porovnání s těmi našimi mnohem delší a mrazivější.

Pokud tedy hledáte možnost dlouhodobého snížení nákladů na teplo a teplou vodu, věnujte pozornost tepelným čerpadlům.