Pergoly a altány

Jste příznivci pergol a altánů na zahradách, terasách? Pak je dnešní článek na toto téma dělaný přímo pro vás!

pergoly a altány fotografie
Zdroj: gandiablasco.com

Velmi oblíbeným prvkem moderní zahrady jsou malé stavby, kde je možno schovat se před nepříjemným počasím, kde je možno lebedit za horkých letních dnů s knížkou nebo přáteli, kde je možno stolovat během grilování. Takovými stavbami jsou pergoly a altánky.

Doporučení od Design People

Obzvláště doporučujeme postavit si takovou stavbičku, pokud máte zahradu velkou a členitou a zakládáte si na její pestrosti. Jestliže se procházka vaší zahradou rovná poznávací túře, na níž je možné spatřit mnoho druhů květeny a stromů plus nějaká ta ozdobná zeď, jezírko nebo jiné dekorativní prvky, pak pergola nebo altánek na takovéto velké a krásné zahradě bude plnit roli strategického bodu, kde je možné při takové procházce spočinout a pokochat se pohledem na osobitě uspořádanou krásnou zahradu.

Tyto stavby je možné nechat postavit na vaší zahradě na míru, nebo je jednoduše zakoupit ve stavebnicové podobě. Druhý typ je několikanásobně levnější.

Myslete na všechno

Asi nejdůležitější věcí, kterou je třeba mít na paměti, je zastřešení. Pokud nemá pergola nebo altán střechu napevno, je možné využít látkové clony, která by měla být schopná udržet na uzdě jednak příliš pronikavé paprsky slunce, především ale by měla odolat prudkým letním přeháňkám. Pergoly zastřešené bambusovými tyčemi sice vypadají dobře, ale rozmarům počasí dlouho vzdorovat nedokáží.

Mezi další způsoby zastřešení vykazující větší účinnost patří trapézové a vlnité ondexové desky z PVC nebo vlnité bitumenové desky. Mnoho uživatelů v dnešní době také volí tzv. makrolon, který je lehký, ale pevný.

Na podlahu lze vyložit dřevem či snadněji za použití velkoformátové dlažby. Více o betonové dlažbě se dočtete například zde.

Pergoly a altánky nabývají nejrůznějších podob, mohou být jednou nebo více stranami zakotveny ke stěně domku nebo garáže, mohou ale stát také volně. U volně stojících pergol a altánů je oblíbený kruhový nebo paprskovitý půdorys (podle vzoru letohrádku Hvězda), ale někde se přece jen více hodí pergoly s obdélníkovým nebo čtvercovým půdorysem.