Krbová kamna jsou účinným zdrojem tepla i dekorativním prvkem

Kovová, kamenná i betonová krbová kamna nabízejí v prvé řadě možnost vyhřátí místnosti. Přes prosklená dvířka navíc můžeme pozorovat plápolající oheň, což připomíná pozorování krbu. Tím máme vysvětleno poněkud krkolomné pojmenování. Vyplatí se ovšem krbová kamna pro stálý provoz?


Zdroj, foto: namir.cz

Krbová kamna jsou krásná a praktická. Z hlediska výkonosti, výhřevnosti a účelu. Hlavním účelem krbových kamen je bez ohledu na prosklená dvířka jeho tepelná schopnost. Je tedy důležité si nejprve uvědomit, k čemu a jestli je vůbec potřebujeme.

Víte, k čemu krbová kamna vlastně potřebujete?

Krbová kamna totiž nejsou pouhou dekorací. V první řadě proto zmapujte výhřevné možnosti vašeho domu či bytu. Pokud nemáte jiný zdroj tepla, budou krbová kamna sloužit jako hlavní zdroj. V případě, že máte teplo v bytě částečně zajištěno, ale v některých místnostech je ho nedostatek, zvolíte krbová kamna pro vedlejší zdroj tepla. Od tohoto rozhodnutí se dále odvíjí volba jednotlivých faktorů.

U krbových kamen je nejdůležitější jejich výkon

Úplně nejdůležitější je u krbových kamen jejich výkon. Soustřeďte se proto především na něj. Měl by totiž plně odpovídat pravému účelu krbových kamen. Podle prostoru, který budete potřebovat vytopit, zvolte správný výkon, aby se místnosti nepřetápěly, nebo naopak neměly nedostatek tepla. Pokud máte nejasnosti, nebo nechcete zbytečně riskovat, je asi nejrozumnějším řešením požádat o radu odborníka. Existuje pestrá paleta různorodých krbových kamen, což vám výběr rozhodně neusnadní.

Jaké jsou výhody a nevýhody krbových kamen?

A jsou krbová kamna nakonec opravdu tak užitečná, jak se na první pohled jeví? Základní výhodou je vysoká ekonomická úspora, kterou v dnešní době uvítá jistě většina lidí. Zároveň jsou poměrně ekologická a při výběru správného typu vysoce účinná při vytápění místností. Kromě své praktické stránky nabízejí i elegantní designy, které jsou pro mnoho lidí hlavním kritériem pro jasnou volbu. Mezi nejzávažnější nevýhody můžeme zařadit nutnost obsluhy krbových kamen. Každý, kdo si je pořizuje, ovšem s touto povinností počítá.