Jak na čistou vodu v bazénu

Bazeny3
Foto: mountfield.cz

Čistou vodu v bazénu chtějí mít všichni majitelé bazénů. Pokud jste si po dlouhém uvažování dopřáli vysněné bazény a těšíte se pouze na radovánky, tak vás musíme upozornit na některé povinnosti. O křišťálově čistou vodu v bazénu se musíte patřičně starat a věnovat jí chvilku ze svého času.

Bazénová chemie: je nutná, pokud mám v bazénu filtraci?

Bazénová filtrace slouží k okysličování vody v bazénu a na zachytávání větších nečistot. Bazénová chemie likviduje viry, bakterie a všechny mikroorganismy, které způsobují zakalení vody a zároveň mohou být zdraví škodlivé.

Tip: pokud chcete mít čistou vodu v bazénu, tak se doporučuje využívat bazénovou chemii i filtraci společně.

Jak aplikovat a dávkovat bazénovou chemii?

Bazénová chemie musí být vhodně dávkovaná. Čistou vodu v bazénu nemůžete sílit na úkor vašeho zdraví. Musíte proto zvolit chemii, která bude účinná, ale ohleduplná pro vaši pokožku.

Abyste chemii správně dávkovali, existuje levné a jednoduché řešení ve formě plovákových dávkovačů. Existují i ​​dražší poloautomatické dávkovače, kde si můžete do detailů nastavit poměry dávkování.

Aby byla v bazénu čistá voda, je třeba ji nejprve otestovat a zjistit jestli jí něco nechybí nebo nepřebývá. Zaměřit se musíte na pH a tvrdost vody.

Bazeny2
Foto: mountfield.cz

Na čistou vodu v bazénu potřebujete správné pH a tvrdost

pH – na měření pH se používají dvě základní metody: kapalná a pomocí tablet. Každá z nich má svá pozitiva, tak je třeba si pouze vybrat, které je pro vás snazší aplikovatelná.

Hodnota pH vám pomůže určit, zda je voda v bazénu kyselá, zásaditá nebo tak akorát.

  • Čistá voda ke koupání by měla mít pH v rozmezí 7,0 – 7,4.
  • pH nad 7,4 dráždí oči, pleť a je cítit chlorem.
  • pH pod 7,0 způsobuje, že bazénové materiály ztrácejí barvu, kovové části rychleji oxidují a také vaše tělo může být podrážděné.

Na začátku kontrolujte a upravujte pH minimálně dvakrát za týden, abyste se dostali na ideální hodnoty. Pak stačí už jen jedna preventivní kontrola do týdne.

Tvrdost vody – pokud napouštíte vodu do bazénu z kohoutku, tak byste neměli mít problém zjistit tvrdost vody od dodavatele. Při jiných zdrojích je třeba vodu otestovat.

Německá stupnice pro určení tvrdosti vody:

  • 0 – 4 dGH velmi měkká voda
  • 4 – 8 dGH měkká voda
  • 8 – 12 dGH středně tvrdá (polotvrdá) voda
  • 12 – 18 dGH tvrdá voda
  • 18 – 30 dGH velmi tvrdá voda

Pokud usilujete o čistou vodu v bazénu, tak by neměla mít více než 18 dGH. Tvrdost vody stačí kontrolovat jednou měsíčně. Dalším užitečným pomocníkem je zastřešené bazénů.

Bazeny1
Foto: mountfield.cz