5 věcí, které je nutné brát v potaz při výběru tepelného čerpadla

Níže uvedené parametry tepelných čerpadel vám pomohou oddělit zrna od plev a vyvarovat se chyby, kdy se na základě nízké ceny rozhodnete pro čerpadlo, které typově ani výkonem není vhodné pro vaši nemovitost. Takové čerpadlo totiž s sebou totiž nese problémy nedostatečného objemu vytvořeného tepla a vysokých nákladů na elektrickou energii.

Kompletní pořizovací cenu

Samotná pořizovací cena tepelného čerpadla by neměla být tím nejdůležitějším. Nicméně, je vhodné znát, co za své peníze získáte. Jestli se jedná pouze o samotnou jednotku či kompletní balení s jednotkou tepelného čerpadla, izolací, spojovacími materiály apod. Nepoctiví prodejci čerpadel bohužel někdy komunikují pouze cenu samotné jednotky s tím, že klient se až následně dozví o nutnosti dalších investic do příslušenství.

Výkon

Výkon tepelného čerpadla, definován faktory COP a SCOP, udává, kolik elektrické energie tepelné čerpadlo potřebuje k výrobě tepla či ohřevu vody. Čím vyšší jsou tyto faktory, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje. U jednotek s vyšším výkonem se tak můžete těšit na nižší účty za elektřinu než u tepelných čerpadel s nižším topným faktorem.

Provozní hluk

Zejména u jednotek čerpajících energii ze vzduchu, jež jsou zpravidla umístěny v bezprostřední blízkosti budovy, je míra provozního hluku důležitým faktorem. Zde platí, že čím nižší je provozní hluk venkovní jednotky čerpadla, tím lépe.

Nabízené záruky

U tepelných čerpadel se můžete setkat s nabízenou zárukou až 10 let. Existují však rozdíly v tom, za jakých podmínek tuto prodlouženou záruku získáte:

  • záruku je již zahrnuta v ceně čerpadla
  • záruka je podmíněna dokoupením dalších produktů u prodejce
  • záruku lze získat za předem stanovenou cenu hrazenou v době pořizování tepelného čerpadla

Zároveň, záruku může poskytovat buď samotný výrobce či prodejce. V případě druhé varianty je vhodné prověřit si zázemí a celkovou historii prodejce, tj. ověřit si, že jednáte se společností, jež je schopna svým závazkům dostát.

Schopnost nabídnout instalaci čerpadla

Jednotky se systémem vzduch/vzduch zvládne nainstalovat průměrně manuálně zručný jedinec, vždyť tento typ čerpadel se běžně prodává i v hobby marketech. U jiných typů čerpadel je již žádoucí instalace ze strany odborníka. Nejlepší variantou je, když tepelné čerpadlo instaluje servisní tým samotného prodejce, tj. ne doporučená stavební firma. Kvalita instalace výrazně ovlivňuje výkon samotného čerpadla i jeho životnost, proto je nezbytně nutné, aby byla provedena opravdu velmi kvalitně. Prodejce tepelného čerpadla se tedy ptejte, jestli má vlastní servisní tým schopný instalace, nebo jestli tyto práce bude provádět externí stavební firma.

Důležitá je i šířka nabídky prodejce

Pokud prodejce nabízí pouze jeden či dva typy tepelných čerpadel, zpravidla jednotky vzduch/vzduch a vzduch/voda, nemůže Vám poskytnout nezávislé doporučení. Z tohoto důvodu je vhodné konzultovat záměr pořízení tepelného čerpadla s prodejcem, který má ve své nabídce i jednotky typu země/voda, voda/voda.